Biura rachunkowe i 15% CIT dla małych firm od 2017 roku

Ile kosztuje nas dobre biuro rachunkowe? Tak naprawdę cenniki, jakie oferują nam biura rachunkowe są naprawdę różne, bowiem wiele zależy od tego, jak duży jest zakres prac, które dane biuro musi prowadzić. Zupełnie inaczej będzie rozliczana osoba, która jest na ryczałcie, inaczej podatnik VAT, inaczej jednoosobowa działalność, a na zupełnie innych warunkach firma, która zatrudnia kilkunastu pracowników. Mając firmę, w której nie zatrudniamy innych osób, koszt prowadzenia naszej księgowości wynosi 100-200zł. Jeśli natomiast biuro rachunkowe prowadzi działalność dużej firmy, wówczas koszty diametralnie rosną. Jedno jest pewne, jeśli mamy zatrudnić księgową lub sztab osób, które naszą księgowość mają prowadzić, warto mieć pewność, że będą one robiły wszystko, będąc przy tym w pełni odpowiedzialnymi za swoją pracę.

rachunkowość w biznesie

Profesjonalne biuro rachunkowe w zakresie swoich usług powinno mieć pełen wachlarz prac związanych z księgowością, w tym między innymi: prowadzenie ksiąg rachunkowych, książki przychodów i rozchodów, rozliczeń ryczałtu. Biuro takie powinno zajmować się sprawami kadrowymi, płacowymi i wszelkimi związanymi z ZUS. Jeśli mamy zatrudniać fachowców, muszą oni również przygotowywać wszelką potrzebną dokumentację, sporządzać zeznania podatkowe na koniec roku, rozliczać dotacje, jak również, co niebywale ważne- reprezentować firmę przed Urzędem Skarbowym i ZUS.

Zajmując się tematem prowadzenia firmy, warto wspomnieć między innymi o rewolucji, która w tym segmencie się szykuje- najmniejsze firmy mają płacić składki i podatki dużo mniejsze niż do tej pory. Co to oznacza? Między innymi to, że więcej osób będzie miało szansę na prowadzenie własnego biznesu, bez obawy, że prowadzenie firmy byłoby zbyt kosztowne, by móc daną działalność utrzymać. Na tę chwilę, niezależnie, jakie mamy przychody, składki ZUS płacą takie same. Jest to kwota 1120zł. Do tego dochodzi podatek, zwykle 19% PIT i VAT. Zarabiając 45 000zł rocznie, oddać należy w takiej sytuacji aż 45% przychodów. Śmiech przez łzy, prawda? Jak ma więc wyglądać nowa ustawa? Ma być uzależniona od obrotów firmy i tak, z przychodami do 5 000zł miesięcznie, podatek ma wynosić 22,5%. Byłoby to połączenie danin PIT i VAT w jednorodny podatek. W takich sytuacjach kwota, jaką musiałby oddać właściciel firmy wynosi 1125zł łącznie. I dobre w tym wszystkim jest to, że dla takich osób państwo będzie dopłacać składki emerytalne, tak, aby w przyszłości emerytura takich przedsiębiorców była taka, jak to byłoby w przypadku prowadzenia składek takich, jak na tę chwilę. Większość biur rachunkowych przygotowana jest na zmiany.

Tymczasem Senat złożył do Sejmu poprawki dotyczące ustawy obniżającej CIT dla najmniejszych firm. 5września owe poprawki zostały przyjęte, a to oznacza, że mali podatnicy będą płacili podatek 15%, a nie jak do tej pory 19%.

Dla kogo te zmiany? Kto się "załapie"? Kto będzie w gronie tych przedsiębiorców, którym koszty zmaleją? Obniżona stawka do 15% ma obejmować wszystkich płatników CIT, którzy to wykażą przychód ze sprzedaży nie większy niż 1,2mln euro rocznie. Dotyczy to również kwoty należnego podatku od towarów i usług.

Taka zmiana według rządu przyczyni się między innymi do rozwoju gospodarczego naszego kraju, jak również i większych możliwości dla młodych osób, które mają wykształcenie, by móc prowadzić własną działalność.

Jak mówi ministerstwo finansów, system podatkowy nie zostanie skomplikowany na tyle, by można było mówić o problemach. Choć płacone będzie mniej, zwiększy się przede wszystkim dochód budżetu. Obniżenie stawek zmniejszy rocznie przychody budżetowe o 270 mln złotych, ale tym samym nastąpi wzrost systemu podatkowego poprzez mechanizmy uszczelniające o 277mln złotych.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2017roku. Całkiem przyjemne i satysfakcjonujące jest więc to, że dla mniejszych firm w końcu państwo wyszło naprzeciw, dając im szansę rozwoju i perspektywy na długofalowe prowadzenie działalności. Bo mniejszy podatek, to niższe koszta, a tym samym możliwość utrzymania się na rynku przedsiębiorców w Polsce.

 

Aktualizacja 14.10.2016

Zła wiadomość dla osób zarabiających około 187 000 zł rocznie i bedących na podatku liniowym. Jest plan rządu aby popularną liniówkę zlikwidować w 2018 roku. Dla osób zarabiających taką kwotę podatek wraz ze składką ubezpieczeniową i zdrowotną może wzrosnąć o kilkadziesiąt procent. Czy liniowcy bedą szukać optymalizacji podatkowej za granicą np. w Czechach? Czas pokaże jednakże oczywistym wydaje sie być rozwiązanie aby przedsiębiorcy przechodzili na spółki z o.o. ponieważ tam CIT to bedzie "tylko" 15%. Więcej pewnie doradzą w naszym Olkuszu w biurach podatkowych: www.doradcydlabiznesu.pl/Biura_rachunkowe/Olkusz/ .

Aktualizacja 28.12.2016 - Rząd jednak wycofał sie ze zmian podatkowych w formie jednolitego podatku. Zmiany, które mogłyby utrudnić działania małych firm i jednoosobowych działalności gospodarczych nie zostaną wprowadzone. Pozostanie także 19% podatek liniowy.