Podsumowanie roku 2017 i plany na rok 2018 - Olkusz-Schwalbach

20 lat Partnerstwa Miast – 20 lat przyjaznej współpracy.

20 lat wspolpracy pol niem Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Olkuskiej

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Olkuskiej zebrał gromkie oklaski podczas swojego występu w  pięknych regionalnych strojach. Foto: G.Pabst

 

7 dzieci ( ZPiT Ziemi Olkuskiej przy MOK), 10 os grupa młodzieży gimnazjalnej i licealnej i 36 dorosłych  z burmistrzem Romanem Piasnikiem  i  przewodniczącą Olk. Stowarzyszenia" Miasta Partnerskie" Genowefą Bugajską  na czele , odwiedzili w roku 2017 Schwalbach am Taunus.

Dla uczczenia 20-letnej rocznicy istnienia partnerstwa między Olkuszem i Schwalbach, Partnerskie Koło/ Arbeitskreis Schwalbach– Olkusz przygotowało ambitny program: Luther, Ekumenizm, Integracja migrantów w mieście, także pomiędzy dziećmi w przedszkolach.

W czasie partnerskich wizyt nierzadko się zdarza, że polskie i niemieckie rodziny  nie tylko się poznają ale zawierają trwałe przyjaźnie , mimo braku znajomości języka .Tak było i tym razem. Była też okazja do świętowania; podczas przyjęcia Magistratu,  na Międzykulturowym Festynie  Miejskim, a także podczas Partnerskiego Wieczoru gości i goszczących ich rodzin.
       

z okazji  20 lat PARTNERSTWA MIAST podpisaliśmy
              wspólną deklarację dalszej współpracy- Nasz "Impuls dla UE"

 PARTNERSKA DEKLARACJA

 4. lipca 1997 Burmistrzowie Andrzej Ryszka, w imieniu Olkusza i Horst Faeser w imieniu Schwalbach, podpisali Deklarację Partnerstwa Miast w nadziei, że przyjaźń pomiędzy obydwoma miastami stanie się trwałym pomostem łączącym człowieka z człowiekiem, miasto z miastem i kraj z krajem .

Po 20 latach możemy potwierdzić, że partnerstwo miast rozwija się pozytywnie na wielu obszarach - szkolnym, społecznym i kulturalnym. Istnieją liczne i różnorodne kontakty między mieszkańcami miast i narodziły się trwałe przyjaźnie..

Z chwilą przystąpienia Polski do UE 1 Maja 2004 kontakty te kształtujemy już we  wspólnej Europie. Poszanowanie Praw Człowieka, Wolność, Równość, Demokracja, Praworządność i Obrona Pokoju są podstawą państw w zjednoczonej Europie. Praca w tym kierunku jest naszym ciągłym wielkim zobowiązaniem.

Przekonani o tym ponownie potwierdzamy wolę rozwijania przyjaźni pomiędzy naszymi miastami i chęć pielęgnowania istniejących związków tak, by uczestnicząca w  partnerskich kontaktach młodzież, mieszkańcy naszych miast i krajów przekonywali się do idei współtworzenia solidarnej Unii Europejskiej.
Przy czym wstępem niechaj pozostaną  słowa:

"Szukajmy tego co nas łączy, a nie tego co  dzieli!"

     Genowefa Bugajska                                      Guenter Pabst
Olkuskie St." Miasta Partnerskie"            Arbeitskreis Städtepartnerschaft
                Olkusz                                -                 Schwalbach


                           
Podpisano nad europejskim Renem
Schwalbach/Dellhofen,02.wrzesień 2017 r


Deklaracje podpisali także wszyscy polscy i niemieccy uczestnicy partnerskiego wieczoru , który odbył się w Oberwesel/Dellhofen


                                       
Upamiętnienie polskich robotników przymusowych przy ich grobie na głównym cmentarzu w Frankfurcie.
1 Września przypomnieliśmy sobie bolesną wspólną historię Niemiec i Polski. Tego dnia w 1939 r. Niemcy zaatakowali Polskę i rozpoczęli drugą wojnę światową, która przyniosła niewyobrażalne cierpienia Polsce i Europie.
Olkuszanie wraz  z  burmistrzem p. Romanem Piaśnikiem, i  członkami partnerskiej grupy z Schwalbach odwiedzili grób zamordowanych 528 robotników przymusowych z Polski, którzy w obozie koncentracyjnym Katzbach (Fabryka Adlerwerke) pracowali w b. ciężkich warunkach.
Młodzież z Olkusza czytała teksty- wspomnienie o poszczególnych zamordowanych osobach.
Wzruszające, jak dzieci, młodzież i dorośli - Polacy i Niemcy wspólnie ten dzień przeżywali...
Złożony  został  wieniec z polskim i niemieckim tekstem:
"Pamiętając o Przeszłości z Nadzieją na Pokojową Przyszłość –
 In Erinnerung an  die Vergangenheit mit Hoffnung auf die Zukunft”.


17. Polski Kalejdoskop - Program  w Schwalbach am Taunus obejmował:
Odczyty  Hansa Bollingera i Matthiasa Kneipa ( pisarza o polsko- niemieckch korzeniach, który odwiedził także Olkusz ) prowadziły  słuchaczy przez polską ziemię- między Odrą a Bugiem.
Film "Zbrodnia katyńska" został pokazany , by uczcić pamięć Andrzeja Wajdy, który zmarł w październiku 2016 roku.
Film "Ida", z wprowadzeniem pani Dr Ulrike Scholtz, akcja filmu odgrywa się 1962 roku, w czasie kształtowanym przez  stalinizm.
Szczytem 17-stego Polskiego Kalejdoskopu był drugi już występ  Steffena Möllera w Schwalbach z jego programem: „Viva Warszawa / moja trzecia żona jest z Polski”, gdzie on ku uciesze publiczności ukazuje  niemieckie i polskie przesądy/stereotypy.

Plany na 2018

  • Styczeń: spotkania noworoczne Przyjaciół partnerstwa w Olkuszu i Schwalbach
  • Od lutego do czerwca: 18-sty. Polski Kalejdoskop w Schwalbach
  • czerwiec/wrzesień: Spotkania młodzieży licealnej w Olkuszu i Schwalbach
  • Wrzesień: Program partnerski -w "Europejskim Roku Dziedzictwa Kulturowego"  "Poznajemy Polskę": Gdańsk- Poznań- Gniezno-Warszawa-Kielce
  • 06-10.09  Obchody 20. rocznicy Partnerstwa Miast -Przyjaźni Mieszkańców-         część 2 partnerskiego jubileuszu- w Olkuszu

Strona internetowa:      Schwalbach:www.freunde-olkusz.eu
                                     Olkusz: www. miasta-partnerskie.eu


Warto pamiętać, że miesiąc przed podpisaniem porozumienia partnerskiego w Olkuszu
(04.07.1997):
Jan Paweł II podczas kazania w Gnieźnie 3 czerwca 1997 r mówił:

" ...Jest bowiem historia Europy wielką rzeką,
do której wpadają rozliczne dopływy i strumienie,
a różnorodność tworzących ją tradycji i kultur
jest jej wielkim bogactwem..."
 

Także nasza partnerska współpraca pozwala  odkrywać  dziedzictwo europejskiej historii i kultury w Polsce i Niemczech - Zapraszamy do współpracy!