Olkusz

 

 

Olkusz

 

Olkusz jest pięknym miastem historycznym, znajdującym się pomiędzy dwoma najbardziej znanymi regionami Polski Południowej - Wyżyną Śląską a Krakowem. Być może turyści, podróżni i obcokrajowcy wielokrotnie omijają go jadąc autostradą, nie wiedząc jak bardzo jest wartościowy pod względem historycznym i krajoznawczym. Srebrne miasto - ta nazwa nawiązuje do tradycji górniczej - jest miejscem do którego łatwo i szybko dojechać, a potem miło spędzić czas. Po prostu jest zawsze po drodze.

Miasto posiada dorobek kulturalny, zasoby naturalne i obyczajowe, jakie ciężko znaleźć wszystkie razem na jednym i w dodatku stosunkowo niewielkim terenie. Nie wszyscy wiedzą, że Olkusz może pochwalić się wieloma kilkuwiecznymi zabytkami, zamkiem, ciekawymi formami skalnymi i ... niedaleko oddaloną pustynią.

Ziemia Olkuska jest atrakcją nie tylko dla ludzi młodych i szukających wrażeń, ale także dla tych, którzy szukają wyciszenia i spokoju. Szeroka oferta kulturalna obejmuje Dni Muzyki Organowej, galerię i muzea. Jest też miejsce do spacerów (Śródmieście) i wypoczynku.

Spora ilość tras turystycznych i jednej rowerowej przebiega przez Olkusz. Warto wspomnieć o szlakach takich jak:

  • Szlak Orlich Gniazd

  • Szlak Powstańców Śląskich 1863 r.

  • Szlak Golczowice-Olkusz-Przymiarki

  • Szlak Doliny Racławki

  • Szlak Olkusz-Maczki

Każdy znajdzie coś dla siebie, a Olkusz jest doskonałym miejscem na rozpoczęcie wędrówki po każdym z tych szlaków.*

Zainteresowanych miastem Olkusz zapraszamy na stronę internetową www.umig.olkusz.pl Materiały szczegółowe dotyczące Miasta i Gminy znaleźć można w Wydziałach Promocji i Rozwoju UMiG Olkusz oraz Starostwa Powiatowego.

Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu,
ul. Rynek 1
32-300 Olkusz
tel./fax (032) 643 18 04, 754 38 90

Starostwo Powiatowe w Olkuszu
ul. Mickiewicza 2
32-300 Olkusz
tel. (032) 643 04 10, 643 04 14 Fax 643 04 90

*Wykorzystano prace wyróżnione w konkursie "Zaproszenie do Olkusza". Logo u góry strony jest autorstwa Jakuba Nabiałka,  tekst - autorstwa Emilii Kotnis.